Tudósítás a jövőből

Anno 2061 - A legrégebbi bejegyzés is aktuális.

Sisak, a halotti maszk élőknek

- Interjú egy sisak mérnökkel 3/3.

Az emberiség mindig hordott valamit a fején, legyen az fejdísz, fejpánt, fejkendő, diadém vagy harci sisak. Most a számítógépüket hordják ott. A Sisakos társadalmat sokan a régi időkhöz hasonlítják, amikor a bálványimádás nem volt tiltott, és a valóságnak máshol voltak a határai. Hogy miért, megtudja az alábbi bejegyzésből. Folytatódik a beszélgetés XD sisak mérnökkel. Mai írás a harmadik, befejező rész. Előző részek: itt(1) és itt(2).

Q: Ma, jóformán nem látunk csak virtuálisan kiterjesztett valóságot. Minden ember alkotta, hol marad a természet?

XD: Ez kicsit idealista. A városi ember 50-60 évvel ezelőtt is csak az ember által kiterjesztett valóságot látta. A várost látták éjjel neonfényekkel és nappal sok-sok szeméttel. A Centrál Park ugyan zöld, ahol vannak fák és mókusok, de nem nevezném természetnek. Mérnöki munka eredménye, csak úgy, mint a múlt héten megnyitott vizaalatti Avatar 5.2 virtuális világa. Hadd vezessem le ezt, kicsit másképp. A fáraók halotti maszkját nem haláluk után készítették, hanem még az életükben. A régiek a felnőtté válás óta tudatosan készültek a halálra. A temérdek kincs, amivel eltemették némelyiket, nem a rokonok dobták össze a ravatalozóban, hanem az illető gyűjtötte össze azokat az élete során. Maszkokat használtak különféle rítusokban, tudták, a halál egy hosszúra nyúlt meditáció.

A szellem szabadon járt kelt a testből ki és be. Tutanhamon sírjában talált hold csónak, például, a halott lélek Ízisz birodalmán való átutazására kellett. Mi ez, ha nem virtuális valóság! Ők még ezt szellemvilágnak hívták, és könyvet is írtak róla. Hála a sisaknak, ez ma sokaknak elérhető. Ha a test egy templom (hisz egy szellem lakik benne!), akkor a sisak e templom freskóinak galériája. Ha régen tudták, ma is tudnunk kell, sőt jobban kell tudnunk, hogy az élet miről szól. Csak az úgynevezett – így utólag már elég ironikusan hangzó - felvilágosodás után kezdte az eltévedt emberiség úgy gondolni, hogy az élet valami élvezeti cikk.

Q: Úgy gondolja, hogy a felvilágosodás óta eltelt 400 év elhibázott volt?

XD: Egyáltalán nem. Szükség volt e 400 év materialista szemléletére. A középkori miszticizmust, csak az újkori, felvilágosult tobzódással lehetett kiheverni. Ugyanezen elv mentén, a középkori  miszticizmus a római hedonizmus után volt teljesen szükségszerű, és bizony elmondhatjuk, hogy a hedonizmus pedig egy jól kiérdemelt nyári kikapcsolódás volt a fárasztó, hellén filozofálgatás után.

Q: Utolsó részünkben beszéljünk pár szót a sisakról. Mi a legújabb divat?

XD: Ma már rengeteg formájú sisakot lehet kapni. Mindenki próbálja valahol az egyéniségét tükrözni. Népszerűek a cserélhető előlaposak, ahol az arcot másra lehet cserélni. Sokan vannak, aki a saját arcukat mintáztatják meg bizonyos időközönként. Divatosak a régi ikonok, mint Beckham, Obama vagy akár a torinói lepel alapján készült arc. Ajándékba szoktak venni King-Kong, Godzilla, Pinocchio vagy Tony Blair előlapokat. A 20. század mozi hősei, ma bálványként élnek a köztudatban. Schwarzenegger a Testépítés Istene, Tom Cruise a tékozló fiú arca. De újjászülettek a régi alakok is, mint a Babás Mária. A bálványok ma már elfogadott dolgokká váltak. Sokan a Mózesi tilalmat (re: aranyborjú) a bálványimádás tilalmaként értelmezték, pedig az a pénzre vonatkozott (hangsúly az aranyon és nem a borjún volt!). Ma már ezt korrigáltuk. Vannak, sőt szükségünk van bálványokra, hisz, amíg a vallás és a közerkölcs száműzte azokat, addig az ember önmagát imádta bálványként, és az én oltárán bármit képes volt feláldozni, csak legyen rá elég pénze. A dolog iróniája, hogy a pénzért viszont önmagát áldozta fel. Így pusztultak el a régi bálványok (milliárdnyi ego-harcos, konzum bajnok), és jöttek helyette újak, a régi-modern halhatatlanok.

Q: Köszönöm a beszélgetést.

A bejegyzés trackback címe:

https://tudositasajovobol.blog.hu/api/trackback/id/tr201611905

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása